alexa

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

آیا تا به حال به قصد مسافرت، کار و یا تحصیل از کشور خود خارج شده اید؟ اگر چنین بوده، چه مراحل اداری را برای خروج از کشور طی کرده اید؟

لینک های مرتبط
  ۲۰ تا از جاهای دیدنی استانبول که نباید در سفر به ترکیه از دست داد

  ۱۰تا از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه ای که باید حتما امتحان کنید

  راهنمای سفر به ترکیه 

  ۱۰ تا از بهترین جاهای دیدنی گرجستان

آیا تا به حال شنیده اید که مراحل اداری گرفتن پاسپورت و ویزا یا روادید کاملا وابسته به شانس بوده و در صورت آنکه بخت با شما یار نباشد، نمیتوانید به کشور مقصد مسافرت کنید؟ آیا واقعا مساله شانس در گرفتن ویزا حقیقت دارد؟ به عنوان مثال، احتمالا شما نیز این جمله را بسیار شنیده اید که گرفتن ویزای بعضی از کشورها دشوار است. اگر چنین باشد، چه گام های اساسی برای دریافت ویزا نیاز هست؟

توریست اپ در این مقاله تلاش می کند به سوالات این چنینی درباره ویزا و پاسپورت پاسخ دهد. بنابراین می توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا تفاوت بین ویزا و پاسپورت را می دانید؟

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۹)

 

پاسپورت (passaport) که نام فارسی آن گذرنامه است و در  گذشته های دور، تذکره مرور نامیده می شد، سند هویتی بین المللی برای شناسایی رسمی فرد است که از سوی هر دولتی برای شهروندان آن کشور صادر می شود.

طبق رتبه بندی انجام شده، و بر اساس شاخص پاسپورت هنلی، پاسپورت ایرانی رتبه ۹۶ از جهت آزادی مسافرت را داراست (هم رتبه با پاسپورت بنگلادش، کوزوو و لبنان).

 

ویژگی های گذرنامه:

 1. گذرنامه از یک جهت مجوز خروج فرد از کشوری است که تابعیت سیاست داخلی آن کشور را دارد. گذرنامه همانند یک شناسنامه معتبر بوده و تابعیت و هویت دارندگان خود را تایید می کند. این نکته بسیار مهم است، چرا که در تعدادی از کشورها مانند کره شمالی و در گذشته شهروندان کوبایی و مردمان بلوک شرق، حق سفر به بیرون از کشور را نداشتند.
 2. گذرنامه، تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها از سوی کشور مبدا است. البته این موضوع، تابع قدرت سیاسی و بین المللی کشور صادر کننده گذرنامه است.
 3. با وجود گذرنامه، می توان از دیگر دولت ها اجازه ورود به خاک آن کشورها را گرفت.

 

ویزا یا روادید

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۷)

 

 1. ویزا یا روادید اجازه ورود به یک کشور است که توسط کشور مقصد صادر می شود. در حقیقت ویزا یک مهر یا برچسب است که در پاسپورت زده شده و با خود پاسپورت، متفاوت است.
 2. گردشگران هنگام برگشت به کشور خود گذرنامه را لازم دارند اما نیازی به ویزا ندارند.
 3. پاسپورت به مدت پنج سال اعتبار دارد، اما اعتبار ویزا به طور موقت توسط کشور مقصد تعیین می شود.
 4. برای سفر به تمامی کشورهای خارجی داشتن پاسپورت الزامی است ولی داشتن ویزا بستگی به کشور مقصد دارد.
 5. اما با گرفتن ویزا، به طور صد درصد به کشور مقصد وارد نمی شوید، چرا که گرفتن ویزا تضمینی برای ورود به کشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌کنند.
 6. نوع ویزایی که دریافت می کنید، در زمان ورود به هر کشور، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن کشور اقامت خواهید کرد و آخرین مهلتی که برای ورود به کشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است
 7. از یکم ژانویه ۲۰۱۸، شهروندان ایرانی در ۳۸ کشور نیاز به گرفتن ویزا ندارند و یا در هنگام رسیدن به کشور مقصد می توانند ویزا بگیرند.

 

نقشه زیر، وضعیت الزامات ویزا را برای شهروندان ایرانی نشان می دهد.

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۱۱)

 

در اینجا لیست ۳۸ کشوری که برای ورود به آنها نیاز به گرفتن ویزا ندارید و یا می توانید در فرودگاه کشور مقصد اقدام به گرفتن ویزا کنید و یا آنکه به صورت الکترونیکی، ویزای خود را تهیه کنید، لیست شده اند:

کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند کشورهایی که ویزای الکترونیکی صادر می کنند کشورهایی که در زمان ورود به مقصد ویزا صادر می کنند
ارمنستان آنتیگوا و باربودا بولیوی
دومنیکا (Dominica) آذربایجان کیپ ورد (Cape Verde)
اکوادور (Ecuador) بنبن: کشوری در غرب آفریقا کومور (Comoros)
گرجستان (Georgia) کامبوج* جیبوتی (Djibouti)
هاییتی (Haiti) ساحل عاج (Côte d’Ivoire) گینه بیسائو (Guinea-Bissau)
مالزی (Malaysia) گابن (کشوری در غرب آفریقا) لائوس (Laos)
میکرونزی (Micronesia): کشوری در بخش غربی اقیانوس آرام قرقیزستان (Kyrgyzstan) لبنان (Lebanon)
صربستان (Serbia) لسوتو (Lesotho) ماداگاسکار (Madagascar)
ترکیه نیجریه مالدیو (Maldives)
ونزوئلا قطر موریتانی (Mauritania)
کردستان عراق سنت کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis) موزامبیک
سائو تام و پرینسیپ (Sao Tome and Principe) نپال
سریلانکا* پالائو (Palau)
اوگاندا (Uganda) رواندا (Rwanda): کشوری در آفریقای مرکزی*
زامبیا (Zambia) ساموا (Samoa)
تاجیکستان
سیشل (Seychelles)
سومالی (Somalia)
تانزانیا
تیمور
توگو  (Togo)
زیمباوه
تووالو (Tuvalu)

*برای اطلاعات بیشتر در زمینه کشور مورد نظرتان می توانید با دانلود توریست اپ به اهداف خود برسید.

 

تنها کشوری که ایرانی ها اجازه ورود به آن ندارند، لیبی است!!!

بخش هایی که با ستاره (*) مشخص شده اند، مربوط به کشورهایی است که می توانید به صورت الکترونیکی و یا در زمان ورود به کشور مقصد، ویزا دریافت کنید.

 

مهرگذرنامه و ویزا

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۱۰)

 

تقریبا در بیشتر موارد، و در زمان ورود و خروج به کشور در پاسپورت ها مهری زده می شود و روی آن اطلاعاتی مانند زمان ورود و خروج، نام کشور، و نوع وسیله ای که به آن کشور مسافرت کرده اید مشخص می شود. علاوه بر آن، شکل مهر هر کشوری متفاوت است و به عنوان مثال، مهری که روی پاسپورت زده می شود، می تواند به شکل مربع، دایره، لوزی و دیگر اضلاع باشد. علاوه بر آن، رنگ مهر ورود و خروج نیز با هم متفاوت است.

**برای کشورهایی که عضو ویزای شینگن هستند، فقط یک مهر زده می شود.**

کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، ایالات متحده امریکا، ایرلند، بریتانیا، کره جنوبی و ال سالوادور تنها در زمان ورود، مهر روی پاسپورت می زنند.

هنگ کنک، ماکائو، و اسرائیل نیز کشورهایی هستند که هیچ مهری برای ورود و خروج صادر نمی کنند. اما تکه کاغذی جداگانه برای ورود در اختیار مسافر می گذارند.

 

اولین گام: گذرنامه گرفتن

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۸)

 

در حال حاضر از نظر ظاهری، گذرنامه های سنتی و بیومتریک در دنیا صادر می شوند.

کشور ایران از سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت، گذرنامه های بیومتریک صادر کند. بنابراین در اینجا روی این نوع از گذرنامه ها صحبت می شود.

 

گذرنامه بیومتریک یعنی چه؟

بیومتریک نوع ویژه ای از روش های امنیتی برای کنترل دسترسی و برقراری امنیت است که از ویژگی های قابل اندازه گیری و غیر قابل تغییر انسانی استفاده می کند. در گذرنامه های بیومتریک تراشه ای کوچک جا سازی می شود که حاوی اطلاعات افراد است.

ویژگی هایی که روی این گذرنامه ثبت می شود، علاوه بر تصویر و نام، شامل اثر انگشت، رنگ و طرح اسکن قرنیه و یک نسخه دیجیتال از تصویر دارنده گذرنامه است.

به هر حال این نوع از گذرنامه ها امروزه با روش های الکترونیکی و خلاقانه ای تلفیق شده اند که از اشاره به آنها در اینجا خودداری می شود، اما به میزان زیادی، از ارتکاب تخلف جلوگیری می کنند.

اگر به دنبال تهیه گذرنامه هستید، می توانید ابتدا شزایط و مدارک لازم را مطالعه کنید و سپس به پلیس +۱۰ مراجعه کنید

شکل زیر مراحل تهیه گذرنامه های بیومتریک را در ایران نشان می دهد:

 

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۱۲)

 

 

تاریخچه کوتاهی از صدرو گذرنامه در دنیا:

یکی از اولین اشاره‌ها به کاغذهایی که به عنوان گذرنامه مورد استفاده قرار می‌گرفته است به ۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد که در کتاب مقدس یهودیان ثبت شده است. بر حسب آنچه در کتاب مقدس عبری در این دوران نگاشته شده است، اولین اجازه نامه به نحیما (یکی از از مقامات دولتی) برای سفر به یهودیه توسط شاه ایران (آرتاکسرکسس ۱) داده شده بوده است تا ضمانتی برای عبور سالم و امن نحیما از اراضی تحت سلطه دیگر فرمانروایان باشد

تقریبا از اواخر قرن نوزدهم بود که امپراطوری بریتانیا برای آسان کردن سفر مسافران، گذرنامه ای را به شکل برگه های کاغذی تکی ایجاد کرد.

 

یک موضوع مهم: ما انواعی از گذرنامه ها را داریم

 

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۲)

 

 • گذرنامه عادی: این گذرنامه برای متقاضیان عادی و توسط سازمان نیروی انتظامی صادر می شود. اگر در خارج از کشور باشید، گذرنامه توسط کارمندان کنسول وزارت امور خارجه صادر خواهد شد.
 • گذرنامه سیاسی: این نوع از گذرنامه ها، برای افراد خاص است. بدین معنی که این گذرنامه توسط وزارت امور خارجه برای مقامات سیاسی و بستگان همراه آنها که برای انجام وظیفه خاصی مانند سفارت به خارج از کشور می روند، صادر می شود.
 • گذرنامه خدمت: این نوع گذرنامه هم برای کارکنان دولتی و از طرف آن ارگان دولتی صادر می شود. این افراد به طور موقت ماموریتی را در کشورهای خارجی خواهند داشت.

 

ویزا هم چند نوع است

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۳)

 

ویزاها را بسته به هدفی که برای مسافرت دارید، به انواع مختلفی تقسیم می کنند و دسته بندی آنها هم روی مهر ویزا مشخص می شود.

برای مثال انواع ویزای آمریکا در سه دسته قرار دارد:

 1. ویزای کوتاه مدت برای کار و تجارت (دسته B-1)،
 2. گردشگری و بازدید (دسته B-2)،
 3. تلفیقی از هر دو مورد (B-1/B-2)

 

اما به طور کلی انواع ویزاهایی که می تواند توسط کشور مقصد صادر شود در اینجا لیست شده اند:

 1. ویزای سیاحتی
 2. زیارتی
 3. تحصیلی
 4. با حق کار
 5. ترانزیت
 6. مطبوعاتی
 7. خدمت
 8. متعدد یا مالتیپل
 9. الحاق به خانواده

توضیحاتی درباره بعضی از ویزاهای معرفی شده

ویزای توریستی یا سیاحتی: این نوع از ویزا بسته به کشور مقصدی که دارید و درخواستی که می کنید، بین ۱۵ تا ۶ ماه اعتبار دارد. در این نوع از ویزا، فرد به دنبال سیاحت و گردشگری در کشور مقصد است.

ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی: ویزای دانشجویی در دسته ویزاهای بلند مدت قرار می گیرد و شرط اول آن برای اقدام به تهیه ویزا، داشتن پذیرش از یک استاد و دانشگاه کشور مقصد است. این نوع از ویزا بسته به میزان دوره مدت تحصیل ، متغیر خواهد بود .

ویزای دیدار بستگان: این ویزا نیز معمولا بین ۳ تا ۶ ماه صادر میشود و همان طور که از نام این ویزا مشخص هست برای دیدار بستگان درجه ۱ و درجه ۲ به شخص داده میشود. این ویزا بسته به کشوری که انتخاب می کنید، دارای تفاوت هایی است. به عنوان مثال، شرایط ارسال دعوت نامه از یکی از بستگان شما، در کشورهای مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی مانند داشتن درآمد کافی، خانه، و حتی شهروند بودن آن کشور دارد.

ویزای تجاری و بازرگانی: ویزای تجاری و بازرگانی به بازرگانان یا کسانی که روابط تجاری با شرکتهای کشور مورد نظر دارند اعطا میشود. در چنین وضعیتی، باید از کشور مقصد دعوت نامه دریافت کنید.

ویزای متعدد: ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.

 

دانستن چند نکته ضروری در زمینه ویزا

حواستان باشد، زمانی که برای هدف خاصی ویزا می گیرید، باید همان فعالیت را در کشور مربوطه انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است در طول سفر دچار مشکلات احتمالی شوید.

 1. یک قانون کلی وجود دارد: شما نمی توانید مدت ویزای خود را برای موارد توریستی تمدید کنید. قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
 2. همواره به یاد داریم که نگهداری از بعضی مداراک بسیار مهم و حیاتی است. مانند شناسنامه و کارت ملی. به این لیست باید گذرنامه و ویزا را نیز افزود. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌. بنابراین از تمامی صفحات گذرنامه و ویزا ۲ سری فتوکپی تهیه کرده و یکسری را در محل اقامت گذاشته و سری دیگر را همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت یا مفقود شدن گذرنامه از آنها استفاده کنید.
 3. اگر به زبان انگلیسی تا حدی مسلط هستید، می توانید به این وب سایت بسیار جامع زیر رفته و شرایط تهیه ویزا را برای هر کشوری که قصد سفر به آن را دارید، بخوانید.

 

و در نهایت شرایط دریافت ویزا

پاسپورت-و-ویزا-توریست-اپ (۶)

 

شرایط دریافت ویزا برای کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای بعضی کشورها شما به آسانی می توانید ویزای مورد نظر را بگیرید و برای بعضی از کشورها، کار بسیار سخت و پیچیده است. به عنوان مثال و به طور معمول دریافت ویزا برای کشورهای اروپایی، کانادا، ژاپن و آمریکا دشوار است.

در حالت کلی برای دریافت ویزا باید مدارک زیر موجود باشد :

 1. پاسپورت یا گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 2. مدارک هویتی
 3. مدارک مالی
 4. عکس

همانطور که گفته شد، برای دریافت انواع ویزا، شرایط نیز متفاوت است. به عنوان مثال وجود دعوت نامه برای دیدار بستگان، و یا مدرک پذیرش از دانشگاه مورد نظر ضروری است.

در مقاله های بعدی نیز، به صورت تخصصی روی انواع ویزاهای کشورهای مختلف بررسی انجام خواهد گرفت.

/

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

هر آنچه که در مورد پاسپورت و ویزا گرفتن باید بدانید

پاسپورت و ویزا | پاسپورت و ویزا

 

121
دیدگاه

 1. رها گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم واسه پاسپورت گرفتن نیاز است ک خود شخص هم بره یا میتونه مدارک کسه دیگ ای هم داد چون من الا شرایطشو ندارم ک برم پاسپورت بگیرم

  • برای پاسپورت گرفتن، حضور خود فرد کاملا اجباری است، چرا که عکس رو با چهره فرد کاملا تطبیق میدن و به همین علت هم هست که گفته میشه عکس در نهایت برای ۶ ماه گذشته باشه.
   بسیار ممنون از اینکه به ما اعتماد می کنید و سوالاتتون رو مطرح می کنید.
   خوب و خوش و موفق و پیروز باشید.

 2. محمد گفت:

  سلام من گذرنامه تابرج۱۰سال۹۷اعتباردارد آیا میتونم امسال برای اربعین ویزا بگیرم؟

  • باسلام
   دوست گرامی برای گرفتن ویزا گذرنامه شما حداقل باید ۶ماه اعتبار داشته باشد
   و با توجه به اینکه اربعین در آبان ماه سال جاری است مدت اعتبار گذرنامه شما کمتر از ۶ماه خواهد بود
   پس توصیه می شود قبل گرفتن ویزا برای تمدید آن اقدام کنید
   ممنون از اینکه به ما اعتماد می کنید و سوالات خودتان را می پرسید.
   موفق باشید

 3. Saide گفت:

  سلام مدارک مالی چیه؟یعنی چه حسابی بیشتر مد مظرشونه؟

  • دوست عزیز و گرامی، مدارک مالی، شرایطی است مانند گرفتن پرینت از مانده حساب. برای مثال برای گرفتن ویزای شینگن، پرینت مانده حساب، باید مبلغی در حدود ۴۰ میلیون تومان باشه و یا
   برای ویزای اوکراین این مبلغ به ۱۵ میلیون کاهش پیدا میکنه و یا برای ویزای چین باید تمکن مالی خود رو به انگلیسی ثابت کنید که حداقل حدود ۱۰ میلیون تومان هست.
   برای ویزای هنگ کنگ، اگر به قصد اشتغال میرید، باید، گواهی اشتغال به کار به انگلیسی به همراه میزان حقوق ماهانه به دلار رو مشخص کنید.
   برای ویزای کانادا، باید گردش سه ماهه آخر حساب، نامه تمکن به انگلیسی رو داشته باشید و مثال هایی از این دست که باید برای اون کشوری که مبخواید اقدام کنید، شرایط ویژه و منحصر به فرد رو از سفارت اونجا و یا افراد آگاه مطلع شید.
   در نهایت اینکه، توریست اپ، برای شما دوست گرامی، سفرهای پر از خوشی و ماجراجوییهایی همراه با لذت رو آرزو میکنه.

 4. Mozhde گفت:

  سلام فرق مهر ولیبل چی هست.کدوم کشورا لیبل میزنن به پاسپورت

  • دوست گرامی، از اینکه خوانندگان توریست اپ افراد نکته سنجی هستن، افتخار می کنیم.
   اما در پاسخ به سوال شما باید اشاره کنیم که لیبل کلمه انگلیسی از واژه برچسپ هست و مهر، هم که البته نیازی به توضیح نداره. با توجه به اینکه تعداد کشورهایی که برای ایران ویزا و یا روادید صادر می کنن، بسیار زیاد هست، اشاره به اینکه ویزای کدام کشور به شکل مهر و کدام کشور به شکل روادید، مشخص میشه کار دشوار و دور از دسترسی خواهد بود. اما تنها به دو کشور اشاره می کنیم.
   اگر به کشور اتریش بخواید مسافرت کنید، ویزا به شکل برچسپ روی پاسپورت شما زده میشه و اگر بخواید به کشور سوئیس مسافرت کنید، ویزا به شکل مهر روی پاسپورت شما زده می شه. البته این موضوع میتونه سالانه و با توجه به سیاست های هر کشوری همچنان تغییر کنه

 5. احسان گفت:

  سلام بنده قصد مهاجرت به آلمان رو دارم ، حدود ٢٠٠ میلیون سرمایه دارم چه روشی اقدام کنم بهتر و کم هزینه تر هستء؟ از اونجایی که بیماری صرع دارم می تونم به بهونه نبود قرص هام و تحت نظر پزشکی بودن در آلمان اقامت موقت بگیرم، چون واقعا داروهام نیست الان، در ضمن لیسانس عمران دارم ، ویزای کار میشود گرفت؟ لطفا بهترین گزینه رو معرفی کنید؟

  • دوست گرامی توریست‌اپ، از اینکه به ما اعتماد می‌کنید و سوالات خودتون رو مطرح می‌کنید، بسیار سپاسگزاریم، امیدواریم بهترین پاسخ رو به شما ارائه بدیم:
   اول اینکه برای مهاجرت به کشور آلمان، شما در هر حالتی باید یک سری پیش‌نیاز رو تهیه کرده باشید که شامل اثبات وجود ثبات مالی (تا زمانی که بتونید حقوق و دستمزد داشته باشید، باید بتونید از پس هزینه‌های خودتون هم بربیاید)، داشتن بیمه سلامت (یک بیمه معتبر از خود کشور آلمان باید تهیه بشه)، حداقل آشنایی لازم با زبان آلمانی، و در نهایت اخذ ویزای آلمان (ویزای شینگن) است.
   حال باید بدونید دو نوع اقامت برای آلمان وجود داره که در نوع اول که نوع غیر دائم اون هست، اقامت برای اموزش زبان آلمانی، تحصیل دانشگاهی، کار، و مانند اون خواهد بود. اما در اقامت دائم شما ابتدا باید ۵ سال اقامت غیر دائم در این کشور داشته باشید و در این مدت توانسته باشید از پس هزینه زندگی خود بربیاید و در عین حال زبان آلمانی را تا حدی بلد باشید.
   اما با توجه به شرایطی که گفتید، از دو راه میتونید اقدام کنید: سرمایه گذاری در آلمان و یا درخواست اقامت برای کار تخصصی. در نوع ویزای کار شما میتوانید یک فرصت شش ماهه را دریافت کننید تا به جستجوی کار در آلمان بپردارید.
   اما در روش اول که ارائه کردید، یعنی وجود سرمایه ۲۰۰ میلیونی، با توجه به شرایط یورو و دلار در ایران، احتمال سرمایه گذاری رو برای شما سخت میکنه به خصوص که شما هر سال باید مالیات ارائه بدید که مقادیر بالایی است.
   اما در نهایت ما به شما توصیه جدی میکنیم که اگر به راستی مایل دارید به کشور آلمان مهاجرت کنید، حتما یک جلسه رو با یک متخصص حوزه مهاجرت ست کنید تا بتونید بهترین تصمیم رو با توجه به شرایط فعلی و با توجه به تجربه ای که اونها از موارد مختلف دارند، در اختیار شما قرار بدند
   سلامت، شاد و موثر باشید.

 6. ماهان گفت:

  یه سوال خیلی سخت
  اگر دانشجویی برنده لاتاری شده باشه و مهر ویزای آمریکا در پاسپورتش خورده باشد.اگر به ایران برگردد میتواند قبل از پایان دوره مهلت ویزا دوباره از کشور خارج شود و به آمریکا برود یا پاسپورت توسط نظام وظیفه ضبط میشود؟

  • دوست عزیز، تا اونجا که ما مطلع هستیم، کارت پایان خدمت سربازی بسیار در دریافت این ویزا بسیار مهم است.
   اما ما توصیه میکنیم شرایطی که توضیح دادید رو حتما از سفارت مربوطه جویا بشید. با آرزوی روزهای خوش برای شما

 7. علی گفت:

  سلام
  اعتبار پاسپورتم تا ۹۷/۱۱/۲ تا کی میتونم برای توریستی از ایران خارج بشوم

  • دوست گرامی اعتبار پاسپورت شما برای خروج از کشور، حداقل باید شش ماه باشه. با توجه به اینکه ما هم اکنون در ماه چهارم هستیم، شما به طور تقریبی شش ماه زمان دارید که میتونه برای سفرهای این ماهتون پاسخگو باشه.

 8. sepideh گفت:

  سلام
  ۱۲ شهریور با همسرم وقت سفارت اتریش داریم و پسرخاله بنده دعونتامه برای ما ارسال کرده اند.
  می خواستم بدونم توی این شرایط ایران، احتمال ریجکت شدنمون چقدره؟اصلا الان ویزا میدن؟
  برای بالا بردن شانس گرفتن ویزا چکار باید کرد؟

  • دوست عزیز، تا اونجا که ما خبر داریم با وجود دعوت نامه اگر به قصد مسافرت به ای کشور میرید، نباید مشکلی وجود داشته باشه.
   اما در هر حالت زمانی که بخوان ویزای یک کشور رو صادر کنن، کشور مربوطه مراتبی رو دنبال می کنه که در نهایت میتونه به عدم صدور ختم بشه. هنوز هم افرادی که برای تحصیل و یا دوره های کاری قصد مسافرت به این کشورها رو دارند، میتونن ویزای مورد نظر رو بگیرن و تا اونجا که ما میدونیم این وضعیت برای کشورهایی نظیر امریکا دشوارتر شده.
   به امید روزهای خوب برای شما

 9. ملیحه گفت:

  سلام
  من ویزا و اجازه موقت تحصیلی کشور استونیو تا هفته آینده میگیرم و تا ۸ ماه دیگه تاریخ پاسپورتم تمام میشه و باید تمدید کنم آیا دوباره باید برای گرفتن ویزا از اول اقدام کنم؟ البته برای گرفتن ویزای طولانی مدت tpr دوباره از سفارت وقت گرفتم تو این مدت میتونم پاسورتمو تمدید کنم و مشکل پیش نمیاد؟ ممنون از پاسخگویی شما

  • دوست عزیز،
   ابتدا برای موقعیت تحصیلی که پیدا کردید، تبریک ما رو بپذیرید، امیدواریم روزهای خوبی در انتظارتون باشه.
   با توجه به شرایطی که اشاره کردید، باید بگیم مشکلی برای شما پیش نمیاد. اما در وقت سفارتی که دارید، باز هم میتونید این موضوع رو جویا باشید.

 10. ندا گفت:

  سلام بنده میخوام برای ویزا اقدام کنم ولی گفتن نیاز به کپی پاسپورت همسرم هست
  ولی متاسفانه پاس ایشون گم شده و مجدد گرفتنش زمان بر هست
  سوالم اینه ایا سایت یا ارگان یا طریق خاصی هست که بشه یک کپی از پاس ایشون گرفت ؟

  • دوست گرامی
   از مشکلی که برای شما پیش اومده، بسیار متاسفیم و امیدواریم راه‌حل مناسب رو پیدا کنید. تا اونجایی که ما می‌تونیم راهنمایی کنیم، و پیشنهاد بدیم، مراجعه به پلیس+۱۰ و جایی است که ابتدا پاسپورت رو از اونجا تهیه کردید. همچنین اگر همسرتون تا حالا از پاسپورت استفاده کردن و با آژانس مشخصی به کشوری مسافرت کردند، می‌تونید از اونها هم کپی پاسپورت رو جویا شید.
   به امید روزهای خوش برای شما

 11. بهار گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من و همسرم قصد مهاجرت کاری به سوئد داریم. اما مشکل اینجاست که همسرم کارت پایان خدمت نداره و فعلا دانشجو و در حال تحصیل هستن. سوال من اینه که چطور میشه پاسپورت رو حهت اخذ ویزای کاری دریافت کنیم و آیا با دعوتنامه کارفرما امکان گرفتن پاسپورت هست یا نه؟ تشکر از پاسختون.

 12. نازنين گفت:

  سلام
  اعتبار پاسپورت من تا نوزده اسفند ٩٧ هست و به تازگى موفق شدم ویزاى شینگن بگیرم براى دیدار خواهرم در نروژ
  اعتبار ویزا تا هفدهم مهرماه هست. اعتبار شش ماهه پاسپورت را از زمان خروج از کشور باید در نظر گرفت یا از زمان برگشت؟

  • دوست گرامی، برای گرفتن ویزای شینگن، به شما بسیار تبریک میگیم و امیدواریم روزهای خوبی در سفر به نروژ تجربه کنید.
   اعتبار شش ماهه پاسپورت از زمان خروج شما از کشور محاسبه میشه.

 13. آنا گفت:

  با سلام
  پاسپورت من تا تاریخ ۹۷/۱۲/۱۷ اعتبار داره و قصد سفر به فرانسه را در مهرماه دارم
  تاریخ دعوت نامم از تاریخ ۹۷/۰۵/۱۵ الی ۹۷/۰۸/۱۵ هست
  وقت سفارت بنده هم ۲۳ مرداد میباشد
  با توجه به اینکه در زمان سفرم پاسپورتم کمتر از ۶ ماه اعتبار داره آیا باید برای پاسپورت جدید اقدام کنم؟ و اگر اقدام کنم شماره پاسپورتی که در دعوت نامه ذکر شده شماره قبلیم هست مشکلی ایجاد نمیشه ؟

  • دوست گرامی، با توجه به اطلاعاتی که ارائه کردید، اینطور به نظر میرسه که شما نیاز دارید پاسپورتتون رو برای سفر پیش رو تمدید کنید.
   اما با توجه به وقت سفارتی که در روز ۲۳ مرداد دارید، بهتر است، این موضوع رو از اونجا هم جویا بشید.
   به امید روزهای پر از خوشی برای شما

 14. نازنين گفت:

  با سلام و تشکر مجدد از لطف و توجه و پاسخ شما
  با توجه به اینکه ظاهراً اولین ورود به محدوده شینگن باید همون کشورى باشه که ویزا را ازش دریافت کرده ایم، خواستم بدونم آیا من با ویزاى شینگن صادره از نروژ میتونم از وین(اتریش) وارد حوزه شینگن بشوم،یعنى فقط به عنوان ترانزیت در فرودگاه وین ورودم ثبت بشه؟

 15. sahel گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگه من بخوام اقامت دایم بگیرم برای کشور کانادا باید چیکار کنم ؟
  چقدر سرمایه میخواد؟
  من ازدواج کردمه و یه فرزند ۴ساله هم دارم؟
  ویزا و پاسپورت چی رو باید بگیرم؟
  اگه میشه یه وکیل مهاجر خوب بهمون معرفی کنید؟
  از طریق تجارت و کار یا تحصیلی میشه اقدام کنیم؟

  • دوست گرامی، کانادا، کشور رویایی برای مهاجرت محسوب میشه و متقاضیان بسیاری از سرتاسر دنیا داره.
   با توجه به شرایط کنونی، سرمایه ای میلیاردی نیاز دارید، اگر خواهان سرمایه گذاری هستید و اگر میخاید از طریق ویزای کار اقد ام کنید، باید شرایط لازم رو فراهم کنید که به طور کامل در مقالات مهاجرت به کانادا اشاره شده.
   پاسپورت جمهوری اسلامی و ویزای کانادا، ملزومات این مهاجرت هستش
   راه های آسان تر برای اقدام مهاجرت به کانادا، ویزای تحصیلی و یا کاری است. البته ویزای کاری بسیار پر متقاضی است.
   اما در مورد معرفی وکیل خوب برای مهاجرت، باید بدونید که ما با توجه به محدودیت هایی که وجود داره، نمیتونیم اینکارو انجام میدیم. اما اگر بتونید سرچ کنید و کارگزاری های مختلف رو مقایسه کنید، وکیل های خوب رو خواهید یافت
   در پایان، امیدواریم روزهای خیلی خوبی در انتظارتون باشه، پر از خیر و برکت و شادی.

 16. hamid گفت:

  با سلام

  من میخوام برای دیدن جام ملت های آسیا برم امارات .برای ویزا باید چیکار کنم ؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید . تشکر

  • دوست گرامی
   تقریبا همه مواردی که برای تهیه ویزا لازم هست، در مقاله اشاره شده. اما اگر قصد دارید به صورت اختصاصی در مورد ویزای امارات صحبت کنیم، میتونیم نکات زیر رو گوشزد کنیم:
   سفارت امارات در تهران، خیابان ایران زمین، پلاک ۲ هست و برای مراجعه به این سفارت، میتونید روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۸٫۳۰ صبح تا ۲٫۳۰ بعدازظهر، مراجعه کنید.
   اما موضوعی درباره خود ویزا: باید ببینید ویزای چندماهه میخواید بگیرید. برای ویزاهای سه ماهه و بیشتر، باید از طریق کارگزاری اقدام کنید، اما برای ویزایی که شما نیاز دارید، نیازی به کارگزاری نیست و خودتون هم می تونید اقدام کنید.
   هزینه ویزای یک ماهه تقریبا ۳۸۰ هزارتومان بود که با توجه به شرایط فعلی، باید این مبلغ بیشتر شده باشه.
   یادتون باشه، ویزای امارات راحت­ترین ویزایی است که صادر میشه و با در دست داشتن اسکن رنگی از صفحه اول پاسپورت و خود پاسپورت رو نیاز دارید و یادتون باشه، پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشه. همچنین زمانی که ویزا رو گرفتید، فقط تا دو ماه میتونید از ویزا برای این سفر استفاده کنید.
   در پایان امیدواریم روزهای خیلی خوبی برای اماده کردن شرایط سفر و همینطور خود سفر تجربه کنید.

 17. ندا گفت:

  سلام وممنون از راهنمایی هاتون
  میخواستم بپرسم بعد از گرفتن تمکن مالی و پرینت حساب و تحویل به سفارت ایا میشه حساب رو خالی کرد یا تا زمان اومدن جواب باید صبر کرد؟ایا سفارت از بانک استعلام میگیره ؟!

  • دوست گرامی
   در موضوع تمکن مالی باید دقت لازم رو داشت. خیر شما باید حسابتون همچنان پر باقی بمونه و سفارت استعلام­های لازم رو میگیره.
   روزگارتون پر از خوشی

 18. پارمیس گفت:

  با سلام. پاسپورت قرمز رو چطور میشه گرفت؟ شرایطش چیه؟ ممنون میشم من رو راهنمایی کنین. مرسی

  • دوست گرامی
   گرفتن پاسپورت قرمز آلمانی شرتیط دشواری داره و بندهای متعددی داره ک از اونها ب تسلط در حد نسبی به زبان آلمانی و همچنین داشتن اقامت موقت آلمان اشاره کرد

 19. One گفت:

  باسلام و ممنونم از سایت خوب شما

  میخواستم بدونم برای گرفتن پاسپورت باید دیپلم داشته باشیم؟

 20. One گفت:

  آیا اصلا مدارک تحصیلات مهم است برای اقامت در کشور ها

 21. قاسم گفت:

  آیا برای ویزای توریستی در حوزه شنگن نیاز به انگشت نگاری هست؟

  • قاسم گرامی، ویزای شنگن، حتما نیاز به انگشت‌نگاری داره و اصلا نمیشه بدون این عمل، ویزا برای شما صادر بشه، چرا که به نوعی هویت شما رو در جهان مشخص میکنه
   به امید ماجراجویی‌های خوب برای شما دوست عزیز.

 22. عرفان گفت:

  سلام من دانشجو ام و نامزدم هم مقیم انگلستان هس من میخام از ویزای نامزدی استفاده کنم اما پاسپورت ندارم ایا میتونم از پاسپوزت دانشجویی ک باید وصیغه ۱۵ میلیونی گذاشت استفاده کنم موقع خروج از ایران به مشکل نمیخورم

  • عرفان عزیز و گرامی، پاسخ به سوال شما تا حدی دشوار هست و به نظر توریست‌‌اپ، مشورت از یک وکیل در این زمینه میتونه به شما توصیه‌های خیلی خوبی رو ارائه بده که در صورت بروز با مشکل، بتونید از اون استفاده کنید.
   با امید روزهای پر از خوشی و موفقیت برای شما.

 23. سامی گفت:

  سلام با اوضاع بد کشور ایا برای ویزا شینگن از سال پیش سخت گیرتر شده است

  • سامی گرامی و عزیز. بله، متاسفانه شرایط پذیرش ویزای شینگن نسبت به سال‌های پیش و اوضاع مهاجرتی ایران، دشوارتر شده، گرچه شرایطی که برای قبول این ویزا از شما می‌خوان، تقریبا نسبت به قبل تغییری نکرده.
   به امید روزهای خوب و خوش برای شما دوست عزیز

 24. Ghazal گفت:

  سلام دوست عزیز من با پسر عمع ی خودم که در انگلستان اقامت دائم رو داره پارسال ازدواج و عقد کردیم من یه دختر ۱۲ ساله دارم میخواستم بدونم چطوری باید اونو ببرم ؟
  ممنون می شم جوابو به این ایمیل بفرستید
  Ghazalbanoo13@gmail.com

  • غزال عزیز، در ابتدا ازدواج شما رو تبریک می‌گیم. امیدواریم روزهای پر از خوشبختی در انتظارتون باشه.
   ابتدا باید بتونید ازدواج خودتون رو با پسر عمه‌تون ثابت کنید که البته پروسه زمان‌بری است.
   دوم اینکه باید مدارک لازم مبنی بر وضعیت داشتن دختر ۱۲ ساله خود رو ارسال کنید تا ابتدا مشخص بشه که ایشون فرزند قانونی و خونی شما هستند.
   در اینصورت باید همسر شما نیز درخواستی مبنی بر پذیرفتن فرزندی دختر شما رو امضا و ارائه کنه تا این پروسه در زمان مشخص انجام و به اتمام برسه.
   اما برای اینکه این پروسه برای شما در بهترین زمان و بدون پرداخت هزینه‌های مالی و روحی زیاد انجام بشه، ما پیشنهاد می‌کنیم با یک وکیل در این حوزه مشورت کنید.

 25. حسین گفت:

  با سلام خدمت مجموعه محترم توریست۲۰،من یه دانشجو در حال تحصیل هستم و البته مشمول سربازی.میخواستم یه حساب بانکی بین المللی باز کنم.گفتن که اسکن پاسپورت هم نیاز هستش.سوال من اینه که چون من قصد سفر ندارم( یعنی نیازی به ویزا هم نیس) بازم میتونم پاسپورت بگیرم یا حتما بایستی برای گرفتن ویزا هم اقدام کنم؟(در صورتی که قصد سفر به خارج از کشور رو ندارم).

  • سلام به شما حسین عزیز و گرامی. روزهای پر از خوبی برای دوران دانشجویی و سربازی شما آرزو می‌کنیم.
   با توجه به شرایطی که ارائه کردید، باید بگیم، خیر. نیازی نیست که برای گرفتن ویزا هم اقدام کنید. در این زمینه نیاز هست موضوعاتی رو بیان کنیم:
   داشتن حساب بانکی بین‌المللی، برای افرادی که فعال اقتصادی محسوب می‌شن و دارای مراوده مالی با خارج از کشور هستن، باید اقامت اون کشور را داشت تا حساب بانکی مورد نظر افتتاح بشه.
   در واقع این شرایط بسیاری از بانک‌های خارجی است.
   اما امروزه میتونید با تهیه ویزا کارت و یا مستر کارت، شرایط اینچنینی رو حذف کنید.

 26. فاطیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر. ممنون از مطالب مفیدتون.
  من فروردین ماه میخوام اقدام کنم برای ویزای مسافرتی برای کشور فنلاند اونجا یه مصاحبه دارم که اگر قبول شدم دبیرستان رو اونجا ادامه بدم و همونجا درخواست ویزای تحصیلی بدم. برای ویزای مسافرتی پسر خاله ی من قراره برام دعوت نامه بفرسته. میخواستم بدونم امکانش هست که ویزای من نیاد یا تایید نشه؟ چی کار کنم که شانس تاییدش بره بالا؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی و عزیز.
   بسیار ممنونیم که به ما اعتماد میکتید و سوالات تخصصیتون رو از ما جویا میشید
   معمولا ویزای مسافرتی، دشواری بسیار کمتری داره و با اون موافقت میشه. اما با توجه به اینکه شما قصد دارید ویزای تحصیلی بگیرید، باید حتما حساب مالی معتبر داشته باشید و میزان مشخصی در سپرده خودتون داشته باشید
   با توجه ب تفاسیری که بیان کردید، ما پیشنهاد میدیم که حتما با یک وکیل مهاجرت هم مشورت داشته باشید.
   به امید روزهای پر از خوشی برای شما

 27. علی گفت:

  سلام – میخواستم ببینم میتونم پاسپورت بگیرم خدمت نرفتم درس هم نمیخونم ایا راهی هست که برم پاسپورت بگیرم خیلی ضروریه؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی، متاسفانه شرایطی که ارائه کردید، شما رو مشمول گرفتن پاسپورت نمی کنه. حداقل باید مشغول درس خوندن باشید و یا اینکه هنوز چند ماهی تا زمان اعزام شما مونده باشه

 28. سیدرضا گفت:

  سلام
  برتی اقامت در کشور تانزانیا و یا حتی کسب پاسپورت آنجا ، باید چ کرد؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست عزیز، برای اینکه بتوانید ویزای کشور تانزانیا را بگیرید، باید به کشورهای نزدیکی مانند عمان و یا امارات سفر کنید. راه های مختلف مهاجرتی مانند تحصیل و کار می تواند راه های شما برای مهاجرت به این کشور باشد

 29. آیلار گفت:

  باسلام
  من سه سال هست که ترکیه زندگی میکنم. دو سوال داشتم.
  یکی اینکه اگر اعتبار پاسپورت تم تموم بشه میتونم از سفارت تمید کنم؟ و ایا دوباره نیاز به اجازه همسر داره ؟
  و دوم اینکه اگر بخوام ویزا برای ورود به کشور دیگه ای بگیرم میتونم از سفارت ایران در ترکیه اقدام کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. محسن گفت:

  سلام قربان من میخوام اربعین برم کربلا میخوام برم ویزا بگیرم ایا اگه چک برگشتی دارم ایا ویزا بهم میدن؟؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست عزیز
   زمانی که فردی چک برگشتی داره و فرد مقابلس چک رو برگشت زده و چک به مرحله کیفری رسیده، ممنوع الخروج خواهد شد و این موضوع ربطی به سفارت عراق نداره که فرد مربوطه ویزا ندن. در حقییقت به این فرد ویزا میدن، اما موقع خروج از کشور نگهش میدارن.

   بهتره قبل از اقدام، با گذرنامه مراجعه کنید به اداره گذرنامه و ممنوعیت رو چک کنید.
   روزهاتون خوش

 31. مهدی گفت:

  سلام
  اطلاع دارید کدام یک از شهرهای آلمان در هنگام خروج مهر خروج را داخل پاسپورت نمی زنن؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی، سوال شما تا حدی نامشخصه، اما اینطور میتونیم پاسخ بدیم:
   اگر قرار هست زمانی که از اون شهر خارج می‌شید، به خارج از کشور آلمان برید، به طور حتم مهر خروج به پاسپورت زده می‌شه، اما اگه بین شهرهای آلمان تردد می‌کنید، نیازی به مهر خروج زدن وجود نداره.
   با آرزوی روزهای پراز خوبی و خوشی برای شما دوست عزیز

 32. ستاره گفت:

  با سلام ایا میشه برای گرفتن ویزا شخصا گذرنامه رو به کنسولگری ببری و اگه نمیشه چه راهی هست که ویزا یکی
  دو روزه بیاد اخه من گذرنامم امروز اومده میخام برا پیاده روی اربعین برسم میشه کمکم کنید لطفا

 33. Kourosh26 گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت ادمین عزیز

  مدت ویزا سه ماهه من در ترکیه به اتمام رسیده و وارد چهارمین ماه شده.
  میخواستم بدونم در بازگشت به ایران مشکلی پیش نمیاد و اینکه در فرودگاه علت تاخیر رو میپرسن یا نه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی، باید توجه داشته باشید که شما بیش از حد مجاز در ترکیه اقامت کردین. پس در ورود به ایران به مشکل نخواهید خورد، اما به احتمال زیاد در خروج از ترکیه جریمه خواهید شد.
   اگر تصمیم دارید در ترکیه بمانید، ما میتوانیم براتون کارت اقامت ۱ ساله بگیریم. به امید روزهای خوش برای شما دوست عزیز

 34. پرستو گفت:

  سلام. وقت بخیر. ببخشید شما از شرایط ویزای کار برای کشور کویت اطلاع دارید؟ چه اقداماتی باید انجام شه؟

 35. اسماعیل گفت:

  سلام
  ببخشید من میخوام برم گذرنامه بگیرم اما چون پشت کنکور هستم نمیدونم برا خدمت نرفتن من مشکلی پیش میاد یا نه اگه میشه لطفا جواب بدین ؟؟؟؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی داشتن گذرنامه به معنای داشتن اجازه خروج از کشور نیست
   شما گذرنامه هم داشته باشید تا زمانی که تکلیف سربازیتون روشن نشده اجازه خروج ندارید
   برای گرفتن گذرنامه در صورتی که غیبت نداشته باشید میتونید با ارایه گواهی اشتغال یا فراغت از تحصیل و یا برگه‌ی اعزام بدون غیبت گذرنامه بگیرید ولی در هنگام سفر هم باید اقدام به گذاشتن وثیقه ی بازگشت بکنید و بعد از کشور خارج بشید

 36. رضا گفت:

  با سلام
  ضمن عرض خسته نباشید، لطفاً بفرمایید برای مسافرت خانمم به همراه فرزندانم به عنوان توریست به کشور هلند آیا گردش مالی برای آنها که ۱۲ و ۱۵ ساله می‌باشند مورد نیاز است با فقط همسرم کافیست؟ آیا گردش مالی برای خودم نیز لازم به ارائه است؟ لازم به توضیح است که خودم قصد عزیمت ندارم.

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی
   برای این موضوع فقط کافیست سرپرست خانواده (پدر خانواده) دارای گردش مالی باشند؛ البته اگر خانم هم شاغل هستند و دارای گردش مالی، میتوانند اطلاعات آن را ارائه کنند تا به محکم شدن مدارک کمک کند اما در ارائه آن اجباری نیست.
   در نهایت باید بدانید در حساب سرپرست خانواده حداقل باید ۴۰ میلیون سپرده به ازای هر فرد وجود داشته باشه (۱۵۰ میلیون به ازای یک خانواده ۴ نفره)

 37. سهند گفت:

  سلام من مشمول به خدمت سربازی هستم و متولد اسفند ٧٨ هستم و دیپلمه ام. گذرنامم تا ٢٠٢٢ میلادی اعتبار داره و ویزای سرمایه گذاری کشور استرالیا از طریق پدرم دارم، میخواسم بدونم میتونم از کشور خارج شم؟(هم پاسپورت دارم هم ویزا)
  اگه میشه که باید چه کاری انجام بدم؟ وثیقه؟

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست گرامی،
   صرفا داشتن گذرنامه و ویزا دلیلی بر اجازه خروج از کشور نخواهد بود. بدون شک شما برای هر سفری که قصد خروج از ایران رو داشته باشید، توسط پلیس فرودگاه چک شده و در نتیجه از خروجتون جلوگیری میشه. بنابراین باید به مراجع مربوطه مراجعه کنید تا وثیقه‌ مشخصی را بگذارید و بعد از اون، اجازه خروج از کشور برای شما صادر خواهد شد.
   با آرزوی روزهای خوش برای شما

 38. Manson گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران زحمتکشتون
  بنده سه ماه پیش از سفارت فرانسه ریجکت شدم در حالی که حساب مالی خوبی داشتم و سند ملکی و یه مغازه تو بازار تهران
  سوال من اینه که حالا باید ۶ماه صبر کنم برای درخواست مجدد؟ و ایا دوباره انگشت نگاری باید بشم یا اثر انگشتم ثبت شده ممنون میشم بهم جواب بدین باتشکر از شما

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   علت ریجکتیت شما می‌تونه مربوط به تاریخچه ی سفر شما باشه؛ تاریخچه سفر شما ضعیف هست.
   به امید روزهای خوش برای شما

 39. Saeid گفت:

  با سلام و خدا قوت برای سایت خوبتون . من چندتا سوال داشتم در مورد اینکه یه پاسپورتی یا شرایطی هست که میتونید به کشورهایی که اجازه رفتن بدون ویزا رو دارید و در ادامه این شرایط رو میخوام در مورد اون کشورها بدونم .شخصی میخواد به کشورهای مختلفی که ویزا نمیخوان از شخص مورد نظربخواد سفر کنه . یکی اینکه چقدر میتونه در یک کشوری بمونه با اینکه اقامت یا تابعیت اونجا رو نداره . چقدر میتونه در کشوری که برای تفریح رفته یا به هر علتی . چقدر میتونه توقف داشته باشه حداکثر ؟ و سوال دیگه که وقتی در بالاترین حد در یک کشوری اقامت داشته باشی به عنوان مسافر یا تجارت و وقتت تمام شده . بعد از رفتن از یک کشوری که مسافر هستید بلافاصله میتوان وارد یه کشور دیگه شد و یعنی انگار شخصی هست که پشت سر هم مسافرت میکنه و آیا میتونه در کشور دوم و سومی وارد بشه ؟ اگر میتونه وارد بشه حداکثر چقدر میتونه در کشورهای بعدی توقف داشته باشه . بیشتر قسمت سوالم در مورد شخصی هست که براحتی بتونه به عنوان گردشگر به کشورها بره و مشکلاتی به اون صورت نداشته باشه . یک گردشگر جهانی ؟ ببخشید اگر سوالات زیاد شد ممنونم . موفق باشید

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   سعید گرامی،
   هر کشوری قوانین متفاوت خودش رو داره و برای یک ایرانی، ارمنستان، گرجستان، ترکیه و مالزی کشورهای توریستی بدون ویزا محسوب می شن و یا نیازمند ویزا در بدو ورود هستند. مدت اقامت یک فرد ایرانی در ترکیه ۹۰ روز، در مالزی ۱۴ روز، در ارمنستان ۹۰ روز و در گرجستان ۴۵ روز هست. چنانچه فردی حتی ۱ روز بیشتر از مدت زمان مجاز در کشورهای اشاره شده بمونه، موقع خروج از کشور باید جریمه نقدی پرداخت کنه و در ورودهای بعدی خودش هم دچار مشکل و حتی در بعضی موارد ممنوع الورود خواهد شد.
   مسافر تا زمانی که گذرنامش بالای ۶ ماه اعتبار داره، میتونه از کشورهای مختلف خارج و به کشورهای دیگه ورود کنه، البته به شرطی که اون کشورها نیاز به ویزا نداشته باشند. البته کشورهایی مثل ترکیه هستند که میشه با پرداخت هزینه کم و مدت زمان کوتاه در آن، کارت اقامت ۱ ساله گرفت و تمدیدش کرد.
   به امید روزهای خوب برای شما

 40. Rasoul گفت:

  سلام و خسته نباشید. بنده برای ویزای تحصیلی میخواستم اقدام کنم و یک سوال ذهنم رو درگیر کرده. بنده یک مقاله و یک کنفرانس دارم اما اسم من توی این certificate کامل درج نشده(به دلیل اشتباه استاد) و فامیل اخر من در این جا درج نشده. میخواستم ببینم ایا این مشکلی ایجاد میکنه؟ از خیلی ها سوال کردم و گفتن که نمیدونن. ممنون میشم اگر پاسخ بدید. بسیار مچکرم.

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست گرامی،
   بدون شک اگر اسمی از شما در مقاله به عنوان نویسنده، درج نشده باشه، امتیازی از این جهت، نصیب شما نخواهد شد، چرا که هر فردی می‌تونه چنین ادعایی داشته باشه.
   با آرزوی روزهای خوش برای شما

 41. پژمان گفت:

  سلام خسته نباشید ، مممون از سایت خوبتون.
  یک سوالی که خیلی منو درگیر کرده اینه که ویزای من صادر میشه یا نه؟
  من ۱۸ سالمه و محصل هستم و تا تاریخ ۹۹ معافیت تحصیلی دارم.
  یک مهر ۹۷ فارغ التحصیل شدم و پلیس +۱۰ بهم گفت که یک سال وقت داری تا هرکار میخوای بکنی.
  من واسه فرانسه اقدام کردم و پذیرش کورس زبان رو گرفتم و پولش رو پرداخت کردم و یک دعوتنامه هم از خونواده ای که قراره از من میبزبانی کنه دارم.
  یک بار به قید وثیقه میتونم از کشور خارج بشم و پاسپورتم تا ۲۰۲۲ اعتبار داره و یک مهر تایلند فقط روش خورده.
  راستی برای زبان اونجا سطح ب۱ رو انتخاب کردم و باید اینجا مدرک آ۲ رو به دست بیارم.

  حالا با همه این تفاسیر ویزا برای من صادر میشه تا اردیبهشت ۹۷؟

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز،
   نمیشه پاسخ صریحی برای صدور ویزای شما داد، چرا که در خصوص ویزای شنگن، در آخرین لحظه نظر شخصی یک فرد (کنسول اون کشور) روی ویزا اعمال خواهد شد. با توجه به داشتن دعوتنامه، تراول هیستوری (travel history) نقشی خاصی در ویزای شما نداره و باید منتظر بمونید تا ببینید که دعوتنامه تا چه میزان نظر کنسول رو برای صدور ویزا جلب خواهد کرد و چقدر میتونه قوی باشه.
   اگر همه چیز به خوبی پیش بره، از لحظه ای که برای انگشت نگاری میرید، ۱۴ روز بعد ویزای شما به دستتون خواهد رسید.
   با آروزی موفقیت برای شما

 42. محمدرضا گفت:

  با سلام و عرض ادب کارفرمای من ویزای من را پرداخت میکند من فقط پرینت پاسپورتمو براش فرستادم الان اون میگه securityابوظبی هست ببخشید چقدر دیگه ویزای من در میاد؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   با عرض سلام; وقتی ویزا در مرحله امنیت گیر میکنه هیچ تایم مشخصی نداره، بستگی داره که بررسی هاشون چقدر زمان ببره عموما بین ۳ تا ۱۰ روز

 43. سایه گفت:

  باسلام ممنون از وقتی که میگذارید من خانومی ۳۶ ساله هستم که با پسر ۱۰ سالم قصد داریم بصورت توریستی به کشور المان بریم منتهاش به اژانس مسافرتی که مراجعه کردم میگن نمیتونم بخاطر پسرم ویزای المان رو برام بگیرن و مجبورم از ایتالیا به المان برم راهی یا جایی هست که بتونن برام ویزا المانو بگیرن لطفا راهنماییم کنید

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   با سلام
   ویزای آلمان فقط از طریق دعوتنامه امکان پذیر هست؛ یا دعوتنامه کاری (بیزینسی) یا خانوادگی.
   شما برای گرفتن شینگن به مقاصد دیگه هم با مشکل مواجه میشوید، چون برای سفر کودک با یک والد خیلی سخت میگیرن . همچمیم در جریان باشید که در سال تحصیلی به دانش آموزان ویزای شینگن نمیدن و به احتمال ۹۰ درصد ریجکت میشید.
   اما شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، با شماره تلفن ۸۸۵۴۱۳۵۸ ، واحد مشاوره مهاجرتی توریست اپ تماس بگیرید.
   با آرزوی روزهای خوش برای شما

 44. آرمان گفت:

  سلام
  من پاسپورتم شش ماه از زمانش مونده و ویزای مولتی سه ماهه آلمان جدیدا گرفتم. خواستم سوال کنم باتوجه به زمان باقی مونده از تاریخ انقضای پاسپورتم آیا می تونم از کشور به مقصد آلمان خارج بشم یا نه؟
  اگر نه، اگه پاسپورتم رو عوض کنم به چه نحوی میتونم ویزای آلمانم رو به پاس جدیدم انتقال بدم.
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

 45. مسعود گفت:

  سلام، من مقیم کشور سوئد هستم، تاریخ پاس ایرانیم تموم شده و مجبورم یه سفر سریع به ایران داشته باشم، میخوام بدونم برای ورود به کشور هم اعتبار پاس الزامی هست؟ مورد دیگه این‌که این جریان مهر خروج فقط مربوط به موارد تغییر اقامت هست؟ لازم به ذکره من پاس ایرانیم رو از سفارت ایران در استکهلم گرفتم ولی در اون محل اقامتم رو ایران زده. در آخر اینکه اگه با این پاس تاریخ گذشته وارد ایران بشم میتونم تو مدت زمانی که ایران هستم پاسم رو تعویض کنم؟ محل اقامتش برام مهم نیست کجا خورده بشه، فقط برام مهمه که بتونم به دفعات ازش استفاده کنم. ممنون

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست گرامی
   برای اطلاعات دقیق در این خصوص بهتر است با پلیس گذرنامه فرودگاه امام تماس بگیرید که شماره اون رو هم اینجا درج کردیم: ۵۱۰۰۷۳۳۱
   به امید روزهای خوش برای شما

 46. Arsham گفت:

  سلام. برای اخذ ویزای کشورهایی مثل روسیه, هند, ویتنام و … (کشورهایی که خیلی سخت نیستن برای ایرانیها) ایا حتما باید از ایران اقدام کرد؟
  به عنوان مثال اگر من باکو باشم به صورت توریست, ایا میتونم از باکو اقدام کنم و به ایران نرم؟
  با تشکر.

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   برای گرفتن کلیه ویزاها باید از کشور صادر کننده ی گذرنامتون اقدام کنید، مگر اینکه در کشوری که الان هستید مثلا آذربایجان اقامت و یا ویزای بلند مدت داشته باشید در غیر این صورت امکان پذیر نخواهد بود

 47. bita گفت:

  سلام من برای ویرای الکترونیکی هند اقدام کردم به من یک فرم داده شد برای اطلاعات شخصی یکی از سوالات این فرم این بود پسوندی در اخر اسم قبلا داشتم و الان حذف کردم من نوشتم ولی الان متوجه شدم اسپل این پسوند را به انگلیسی اشتباه برای من زدن ایا مشکلی در فرودگاه ایجاد می شود

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   اگر در گذرنامه شما، پسوند وجود درد، باید در ویزا هم آورده بشه. اما اگر این پسوند رو ندارید، نیازی به وجود اون در ویزا هم نیست. همچنین باید به املا اسم و فامیل خودتون در ویزا هم توجه داشته باشید تا حتی یک تک حرف، ایرادی نداشته باشه و در صورت اشتباه، باید حتما اقدام به اصلاح اون بکنید.
   با آرزوی روزهای خوش برای شما

 48. سعید صادقی گفت:

  سلام ببخشید من صفحات پاسپورتم پر شده ولی ویزای مولتی کانادا و شینگن توش دارم که هنوز اعتبار داره باید چکار کنم که بتونم از ویزا ها کماکان استفاده کنم؟ ممنون

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست گرامی
   زمانی که پاسپورت شما اکسپایر و توسط اداره گذرنامه پانچ میشه، کلیه ویزاهای الصاقی از اعتبار خارج میشن
   با امید روزهای خوش برای شما

 49. پانيسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من خانم ٣۴ ساله هستم. و همراه دختر ۵ ساله ام قصد سفر به اوکراین شهر کیف را داریم. از دوستانمون برامون دعوتنامه فرستادند و من و دخترم بدون همسرم میخواهیم بریم. از سفارت مصاحبه هم به صورت تلفنی انجام دادند. اولین باری هست که سفر خارجی میرویم. ممکنه همین مورد باعث رد ویزا بشه؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   برای کسانی که با دعوتنامه اقدام میکنند، قدرت اون دعوتنامه در ویزا شدن یا نشدن تاثیر داره؛ اینو فردی که برای شما دعوتنامه داده، تعیین میکنه؛ اینکه چند ساله اونجا هست، شرایط اقامتش به چه صورته، شرایط شغلی درامدی و ملکیش چطوره و مسائلی مانند اینها.
   فقط اگر ویزا شدید، برای خروج حتما اجازه نامه محضری از همسرتون رو همراه داشته باشید، گاهی مواردی داشتیم از مسافرانی که در فرودگاه گیر کردن و حتی پروازشون رو از دست دادن.
   روزهاتون خوش

 50. الهام گفت:

  سلام من ویزای شنگن ۳۸ روژ مالتی دارم اگر توی این تاریخ ورود به حوضه ی شینگن نداشته باشم نمره ی منفی برای گرفتن ویزای دوباره ی من هستش؟

  • سلام دوست عزیز ممنون از اعتمادتان
   بله از نظر کنسولگری اینکه به شما ویزا بدهند و شما ورود نکنید یک نوع توهین به خاک اون کشور محسوب می شود و حتی ممکن است وارد بلک لیست شوید.
   در حد یک مهر ورود و خروج هم که شده باید بروید.

 51. aram گفت:

  ایا میتوانید گر گزرنامە عراقی داشتە باشید ویزا تقدیم کنی در دبی برای کشور سوئید sweden

 52. Sepideh گفت:

  سلام ببخشید آیا این درسته که برای گرفتن بعضی ویزا ها حتما باید یک ملک یا سند به نام فرد باشه؟

 53. احسان گفت:

  سلام ببخشید مدت اعتبار گذرنامه مجزا برای کودکان زیر ۲ سال هم به مدت ۵ سال هست یا کمتر؟

 54. جعفر ایراهیم نژاد سلامی گفت:

  با سلام و احترام
  یکی از دوستان خارجی بنده که در سفارت کشورشون در ایران مشغول کار هستند و دارنده ویزای مولتیپل هستند بنا به دلایلی به کشورشون بازگشتند و چند روز دیگر به ایران خواهد آمد . ولی اقامت ایشان چیزی حدود ۳ ماه است که تمام شده.
  لطفا بفرمایید که منقضی شدن اقامت ایشان روی ویزاشون اثر می گذارد یا خیر ؟ و اینکه در فرودگاه چه اتفاقی ممکنه براشون بیوفته ؟ اقدامات مورد نظر چیه؟
  تشکر

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   اقامت یه بحثه و ویزا هم یه بحث جداگانه است.
   فردی که اقامت داره، نیاز به ویزای اون کشور نداره و وقتی اقامتش تموم شد، باید ویزا بگیره و با داشتن ویرای معتبر مشکلی نخواهد داشت نه در فرودگاه و نه جای دیگه.
   با آرزوی خوش برای شما

 55. محمدحسین میرزایی گفت:

  بله

 56. ساراا گفت:

  سلام اگه ویزا هنوز صادر نشده باشه ولی مجبور به خروج از کشور بشیم امکانش هست که بعد از خروج پاسپورت رو به کشور مبدا پست کنیم تا ویزا رو روش بزنن و دوباره پست کنن به ایران؟؟؟؟

 57. ساراا گفت:

  سلام و خسته نباشید امکانش هست که بدون حضور شخص ویزارو روی پاسپورت بزنن؟

 58. Kuky گفت:

  سلام من یه سری سوال دارم درباره ویزای توریستی کشور کره جنوبی دارم
  من ١٨ سالمه ینی میشه خودم به تنهایی ی سفر چن ماهه ب این کشور داشته باشم
  و اینکه حداقل هزینه ای ک باید همرام باشه چقده
  لطفا هم یه توضیح دقیق و کلی درباره ویزای توریستیه این کشور بدین اخه هرجا رفتم یجوری توضیح دادن اصلا نمیشه فهمید قضیه چیه و خیلی پیچیدش کردن یکی میگه رفتن ب این کشور محاله یکی میگه کره نژاد پرسته و نمیزاره ایرانیا پا تو کشورش بزارن یکی میگه باید حداقل ۵٠ میلیون تو حسابت باشه من واقن گیج شدم لطفا شما کامل توضیح بدین ک شرایط چجوریه و ایا شدنیه من برم؟:/ ممنون.

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   شما سنتون خیلی کمه و بدون شک مشمول سربازی هم هستید، رفتن به کره جنوبی برای کسی با شرایط سنی شما صد در صد محاله.
   با آرزوی روزهای خوش برای شما

 59. سامان محمدی گفت:

  سلام وخسته نباشی ببخشید یه سوال دارم یکی از دوستام که در انگلیس اقامت دارن به دیدن م اومدن ایران مدت ویزا شونم یکماه اگه بیشتر از این ؤقت طول بکشه چه باید کرد . ممنون میشم اگه جواب دهید

  • Samaneh Nasiri Samaneh Nasiri گفت:

   دوست عزیز
   در هنگام خروج جریمه میشن و ممکنه برای ویزاهای بعدی بخاطر اور کردن ویزا به مشکل بخورن
   بهتره با تماس یا مراجعه به سفارت ویزاشون رو به صورت قانونی تمدید کنن

 60. عاطفه گفت:

  باسلام و احترام ضمن تشکر از مطالب جامع و مفیدتون،سوالی داشتم خدمتتون،ممنون میشم اگه راهنماییم کنین،من دانشجوی هند هستم و ویزای دانشجویی هم از هند میگیرم،و سالی یک یا دوبار ب ایران برمیگردم،سوالم اینه برای برگشت به ایران مهمه پاسپورتم چه مدت اعتبار داشته باشه،چون تا موقع برگشتم پاسپورتم دو ماه تا تاریخ انقضاش مهلت داره،باید از طریق کنسول قبل از گرفتن بلیط عوضش کنم یا تو ایران میتونم عوض کنم.
  عذر میخوام صحبتم طولانی شد
  با تشکر. فراوان

 61. ساراا گفت:

  سلام خیلییی ممنووون که سریع جواب سوالهامون رو میدین ، اگه ویزا کشور کانادا هنوز صادر نشده باشه صدور ویزا به علت یک ماه اعتصاب اداره پست کانادا تاخیر داشته، ولی ما مجبور به خروج از کشور کانادا بشیم میشه که با هماهنگی، تو سفارت کانادا در ترکیه ویزای کانادا رو بگیریم؟؟؟؟ یا اینکه امکانش هست پاسپورت رو بعد از خروج به کانادا پست کنیم تا ویزا رو روش بزنن؟؟؟؟ امکانش هست یه راه حلی بدین؟؟؟؟؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست گرامی
   ممنون از شما که به ما اعتماد می کنید و سوالاتتون رو می پرسید. جواب دغدغه های شما بخشی از رسالت و وظیفه ماست.
   ولی این موضوع یه شرایط خاص هست لطفا با سفارت تماس بگیرید و شخصا سوال بفرمایید

 62. مبینا گفت:

  سلام.
  عذر می خوام برای دریافت ویزای تجاری هلند، در صورتی که دعوت نامه معتبر داشته باشیم، احتیاج به سند ملکی هست؟
  فیش حقوقی و‌ گواهی اشتغال به تحصیل کفایت نمیکنه؟
  و اینکه صحت سند از طریق سفارت چطور چک میشه؟

  • Elnaz Khazaei Elnaz Khazaei گفت:

   دوست عزیز
   اگر دعوتنامه دارید سند اجباری نیست
   صحت سند چک نمیشه اما گاها میشه که بطور رندوم یک یا دو تا از مدارک رو استعلام میگیرن و در صورت تایید جعل اسناد در کلیه کشورهای حوزه شنگن بلک لیست میشید
   همچنین در کنار فیش حقوقی، ارائه لیست بیمه تامین اجتماعی هم نیاز هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *